Prihlásiť
Vyhľadávanie
Nastavenie
O knižnici
Novinky
-100 - -Arc
-Arg - -Čer
-Čes - -DiV
-Div - -F&S
-F1 - -Imm
-In - -Kom
-Kon - -Lev
-Lex - -Mod
-Moj - -Per
-PES - -Prí
-Pří - -Sbí
-Sbo - -Sta
-Šta - -Tre
-Trn - -VTM
-Výb - ab H
Abag - Adle
Adli - Algr
Algu - Ande
Andj - Arlt
Arma - Aval
Avar - Bake
Bakk - Barb
Barč - Bart
Bárt - Beat
Beau - Bell
Belm - Berá
Bera - Beth
Bett - Bisc
Bish - Blaž
Blec - Boke
Boko - Both
Botí - Bran
Bras - Bris
Brit - Brug
Brůh - Bukv
Buľ, - Butl
Búto - Camp
Čamp - Carr
Čars - Céli
Čelk - Červ
Cerv - Chau
Chav - Chro
Chrt - Číže
Čížk - Cole
Colf - Corn
Corr - Crum
Crus - Daib
Daic - Davi
Daví - De P
de P - Demj
Deml - Diet
Diff - Dola
Dolc - Dost
Dotl - Druž
Drve - Dura
Durb - Dyer
Dyga - Eism
Eisn - Eötv
Ephr - Fabr
Fábr - Fejf
Feke - Fige
Figu - Flee
Fleg - Forš
Fors - Free
Freh - Fuči
Fučí - Galí
Gáli - Gayl
Gayn - Giff
Gila - Gold
Göld - Graf
Gráf - Greg
Greh - Gryl
Grym - Haem
Haen - Hall
Halm - Hanu
Hany - Hart
Härt - Havr
Hawa - Helf
Helg - Héru
Herv - Hirt
Hisl - Hofb
Hofé - Holo
Hols - Horč
Hoře - Hovo
Howa - Hrub
Hrud - Hunt
Huny - Inch
Incl - Jahn
Jähn - Janí
Jani - Jedl
Jedn - Jilí
Jílk - Jone
Jong - Jusk
Just - Kali
Kall - Kari
Karj - Kay,
Kaye - Kern
Kero - Kirk
Kirn - Klim
Klím - Koch
Kočí - Kolm
Koln - Kopp
Köpp - Kote
Kotě - Kozá
Koza - Krat
Krau - Křiv
Kriv - Kubá
Kube - Kuld
Kule - Kuzn
Kuźn - Lake
Lakh - Laro
LaRo - Leat
Leav - Lend
Leng - Lhot
Li, - Lišk
List - Lore
Lori - Lukš
Lulá - Mach
Mách - Mahl
Mahm - Man-
Maňá - Marg
Marh - Mart
Márt - Matr
Mats - McCa
McCh - Med,
Mede - Merl
Mero - Míčk
Mičk - Milo
Mils - Mohl
Mohr - Mora
Morá - Mowr
Moye - Murp
Murr - Navr
Naxe - Nesv
Nešv - Nito
Nive - Nová
Nova - O'Ro
O'Sh - Olšo
Olss - Osma
Ošme - Pala
Palá - Park
Parl - Pave
Pavi - Pejč
Pejř - Pešt
Pest - Pica
Picc - Pitz
Pius - Poho
Pohr - Pont
Pool - Prae
Prág - Proc
Proč - Puzy
Pých - Rako
Rakú - Redf
Redg - René
Renf - Rieč
Ried - Robi
Robl - Rose
Rosi - Rubi
Rubí - Rybá
Ryba - Šáhí
Sahl - Sans
Sant - Sche
Schi - Schu
Schü - Sedl
Sedm - Šest
Sest - Ship
Shir - Šime
Sime - Site
Šiti - Slab
Slac - Smej
Šmej - Snie
Snig - Sora
Sorá - Spil
Špin - Staň
Stan - Stei
Štei - Štoc
Stoc - Stri
Stří - Sue,
Süe- - Švar
Švař - Swal
Swan - Tamm
Tamp - Terr
Terš - Tich
Tidb - Tomi
Tomí - Trév
Trev - Ture
Turg - Urba
Urbá - Vale
Valé - Vani
Vaňk - Vegr
Veho - Vice
Vích - Vlče
Vlčk - von
Von - Vrzá
Vrzg - Wall
Walm - Wegl
Wegn - Whar
What - Will
Wilm - Woll
Wöll - Yves
z Al - Zarh
Žarn - Žert
Zerz - Zozu
Zółk - Østb
DigiBooks - Prezeranie autora

Autor: de Cervantes Saavedra; Miguel Rok narodenia: 1547   Rok úmrtia: 1616
Poznámka: Narodil se roku 1547 v Alcalá de Hermes ve Španělsku z chudých rodičů. Není jisto, studoval-li na univerzitě. Elegie na smrt ženy Filipa II. r. 1569, provázená několika jinými kratšími básněmi, je prvním jeho dílem literárním. Po dvanáct následujících let vede C. život velmi pohnutý: V prosinci 1568 odchází do Itálie v službách legáta Giur lia Acquavivy, r. 1570 vstupuje do vojska Marca Antonia Colonny; účastní se války proti Turkům, bojuje u Navarina, Korfu, Tunisu a La Goulette; r. 1571 v námořní bitvě u Lepanta ztrácí levou ruku. Loď, která jej r. 1575 odváží z Neapole do vlasti, je jata piráty a C. odvlečen jako otrok do Alžíru, kde pobude pět let. Je vykoupen křesťany až v září 1580. Od r. 1582 náleží především literatuře. Z jeho děl zaslouží zmínky časově první román Galatea, nedokončený román pastýřský, obšírná, jednotvárná a konvenční to napodobenina pastorál italských, na níž si však velmi zakládal (farář v Donu Quijotu ji chválí a touží po jejím dokončení). Z jeho četných dramat zachovala se pouze dvě: El trato de Argel (Alžírský obchod) kde se objevuje i autor v osobě otroka Savedra, a Numahcia, vlastenecká hra bez jednoty kompozice a oplývající zosobněnými abstrakcemi, jež si nezasloužila obdivu Goethova. R. 1588 C. se vrací do veřejného života: Je komisařem pro dodávky Nepřemožitelné armádě a o něco později výběrčím daní v Granadě. R. 1597 je zatčen a uvězněn na tři měsíce pro nepořádky v úřadě. Když je r. 1603 obeslán do Valladolidu, aby se zde odpovídal ze svého přečinu, přiváží s sebou už rukopis první části Dona Quijota; snad jej počal ve vězení, jak se zdá vyplývat z některých výrazů v předmluvě. První díl Dona Quijota vychází v Madridu r. 1605, úspěch jeho je veliký, doma i za hranicemi: za několik let je řada cizích překladů (francouzský je z r. 1608) Je možno, že by Don Quijote byl zůstal nedokončen jako Galatea. Po osm let C. mlčí, teprve r. 1613 vydává knihu zdařilých pikareskních novel Novelas ejemplares (Vzorné povídky) r. 1614 pak nepodařenou báseň Viaje del Parnaso (Cesta na P.) r. 1615 Ocho comedias (Osm komedií). Ale r. 1614 vychází v Taragoně jako pokračování k prvnímu dílu jeho Dona Quijota kniha, podepsaná pseudonymem Alonso Fernández de Avellaneda (pravděpodobně byl jejím autorem Aragonec Alfonso Lamberto). C. pohněván dokončí rychle druhý díl svého románu a vydá jej r. 1615 (v předmluvě polemizuje s Avellanedou). C. neuskutečnil své další literární plány. Posmrtně vyšel ještě dobrodružný román Persiles y Sigismonda. C. zemřel 23. dubna 1616.

Názov: CervantesJazyk: Český   Žáner: Dokumentárne - Životopisy   Rok vydania: 1971
Názov originálu: Cervantes   Autor: Arbó; Sebastian Juan   
Poznámka: Biografie zachycuje Cervantesův dramatický život.
FormátStavVeľkosť
txtOprava po OCR text710037

Názov: CikánečkaJazyk: Český   Žáner: Román   Rok vydania: 1944
FormátStavVeľkosť
docxOprava po OCR formát1080942

Názov: Duchaplný šľachtic Don Quijote de la ManchaJazyk: Slovenský   Žáner: Román   Rok vydania: 1931
Poznámka: s ilustráciami od Gustava Dore
FormátStavVeľkosť
pdfOCR obrázky9947473

Názov: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha (1955)Jazyk: Český   Žáner: Román   Rok vydania: 1955   Číslo vydania: 2
Názov originálu: El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha   
Poznámka: Kniha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha z roku 1605 je pravděpodobně nejslavnějším španělským románem a jedním z klíčových děl světové literatury. Jeho autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra. Jedná se o román z období renesance, který uvedl do literatury komicky vyjádřený rozpor mezi skutečností a iluzí.
Román se skládá z dvou částí. První část vyšla roku 1605 v Madridu pod názvem Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha a stala se bestsellerem.
Roku 1614 bez Cervantesova povolení vyšla pod názvem Segundo tomo del ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha - que contiene la tercera salida, y es la quinta parte de sus aventuras druhá neoficiální část tohoto úspěšného románu podepsána pseudonymem Alonso Fernández de Avellaneda.
Cervantes reagoval vydáním druhé části svého románu (1615) pod názvem Segunda parte del ingenioso cavallero Don Quixote de la Mancha do které zakomponoval narážky na Avellanedovo neoficiální pokračování Don Quijota.
FormátStavVeľkosť
txtOprava po OCR text1688755
docxOprava po OCR formát29425851

Názov: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha IJazyk: Český   Žáner: Román   Rok vydania: 1866
FormátStavVeľkosť
djvuSken13734627

Názov: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha IIJazyk: Český   Žáner: Román   Rok vydania: 1866
FormátStavVeľkosť
djvuSken15771420

Názov: Príkladné novely, Medzihry, Pedro de UrdemalasJazyk: Slovenský   Žáner: Román (súbor poviedok)   Rok vydania: 1979   Číslo vydania: 1.
Názov originálu: Novelas ejemplares, Entremeses, Teatro completo volumen 2, Pedro de Urdemalas   Rok vydania originálu: 1954   
Poznámka: Cervantesove Príkladné novely patria k vrcholným dielam španielskej klasiky. Autor nesmrteľného Dona Quijota zobrazil v nich s nevšednou umeleckou pôsobivosťou široký obraz mravov španielskej spoločnosti na rozhraní 16. a 17. storočia.
Témou väčšiny Cervantesových noviel je láska ako zušľachťujúci a povznášajúci cit, láska plná prekážok, ktoré zaľúbenci musia prekonávať, aby sa dočkali splnenia túžob. Zábavnou, nenásilnou formou vložil Cervantes do svojich noviel aj mravné ponaučenia. V pútavých novelách, odohrávajúcich sa v malebnom prostredí starodávnych španielskych miest i v exotických cudzích krajinách, zužitkoval spisovateľ vlastné životné skúsenosti zo strastiplných potuliek po Španielsku, motivovaných ustavičnými existenčnými ťažkosťami, biedou a neporozumením, ako aj zážitky z pobytu v Taliansku, z bojov proti Turkom i z alžírskeho zajatia.
Fantázia a skutočnosť, poézia a humor, oslava prírody a zdravého rozumu, vyzdvihovanie trvalých mravných hodnôt, ušľachtilé myšlienky o slobode a rovnosti ľudí, svojský pohľad na zobrazovanú skutočnosť, schopnosť umeleckej syntézy a nenapodobiteľné rozprávačské umenie, to sú najväčšie klady Cervantesových noviel. Treba dať za pravdu kritikovi, ktorý povedal, že keby Cervantes bol napísal iba Príkladné novely, aj tak by patril k najväčším španielskym spisovateľom všetkých čias.
Rok pred smrťou Cervantes vydal výber zo svojej dramatickej tvorby. Na sklonku svojho života uznal oprávnenosť a životaschopnosť drámy a vo svojich hrách sa usiloval povýšiť charaktery nad dej. S Cervantesovým klasickým duchom súvisí jeho cit pre mieru, odmietanie konvencií, šablón, naivnosti i presily náhod, čím vynikala vtedajšia španielska komédia.
Z Cervantesových hier medzi najvydarenejšie patrí komédia Pedro de Urdemalas. Ako dramatický autor dosiahol Cervantes všeobecne uznávané majstrovstvo v Medzihrách. Tieto malé komické hry na spôsob stredovekých frašiek sa hrávali medzi prvým a druhým dejstvom celovečerných hier. Cervantes vďaka psychologickému ponoru obohatil o hlboko ľudské črty najmä základné postavy frašiek, sluhu a chvastúňa.
FormátStavVeľkosť
pdfOCR obrázky21031306
docxOCR text971336

Názov: Rohánek a střihálekJazyk: Český   Žáner: Román   Rok vydania: -
FormátStavVeľkosť
docxOprava po OCR formát80397